Ohrada a zázemí

Je důležité vhodným způsobem ovcím ohraničit pastvu, i vybudovat zázemí, kde se budou moct skrýt před nepřízní počasí. Zároveň kde bude chráněno jejich krmivo a v mokrém období jim zůstane pevná půda pod nohama.

V Polsku, v regionu Podhalí, je zřejmě nejvíce známé místní město Zakopane. Nedaleko pak leží obec, která se jmenuje Białka Tatrzańska a právě zde se můžete setkat i se sedmisethlavým stádem ovcí pasoucím se volně na některém z místních svahů, nebo na některé ze sjezdovek místních lyžařských areálů. V Polsku platí v mnohém kolem ovcí jiná pravidla, která si sousedé vydupali v EU a udrželi tak svoje tradice a tradiční pastevectví. Mieszanie owiec, nebo tradiční výroba oštěpků - ručně dojené, tvarované a uzené na skutečném ohni v Bacówke.

Pokud ale nebude mít prostor a čas na trávení veškerého času pasením, zřejmě budete muset svým ovcím jejich pastvu ohraničit. Také budete potřebovat zbudovat ovcím zázemí, kde budou jesle na seno, ideálně s pevnou plochou kolem. V mokrých dnech jinak ovce půdu kolem rychle rozdupou a stává se z ní bažina, kde budou stát po kolena, nebo po břicho zabořené. Budou podle toho také vypadat, pro jejich paznehty to nebude zdravé a pro Vás určitě ne zrovna hezký pohled.

Nejběžnější typy ohrad

Pevné - dřevěné kůly, plastové kůly + uzlíkové pletivo, nebo krajinky z kmenů stromů

Mobilní (elektrické) - elektrické sítě, nebo elektrický ohradník

Pevná ohrada

V kombinaci s uzlíkovým pletivem je velmi časté řešení. Při použití kvalitních kůlů, i velmi trvanlivé. Lze s ním dobře kopírovat terén, snadno se instaluje, nepotřebuje žádné napájení, podsekávání trávy a je velmi stabilní. Vhodné pro hlavní zázemí ovcí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že při použití obyčejných smrkových kůlů, Vás čeká jejich různá životnost. U nás některé stojí už pátým rokem pevně v zemi, jiné po dvou letech uhnily. Životnost můžete podpořit jejich namořením, nebo koupením již hotových v některém obchodě se zemědělskými potřebami. K dostání bývají i trvanlivější borovicové, nebo "věčné" akátové.

Mobilní (elektrická)

Výhodou el. ohradníku je jeho snadná instalace na pastvinu, v případě elektrických sítí také mobilita a velmi rychlá stavba i případná demontáž ohrazení. Nevýhodou možná bude pro ostatní menší tvory, jako jsou ježci, kočky, malá plemena psů, atd. Pokud se ježek zaběhne do zapnuté sítě, schoulí se u drátu do klubíčka a bude to pro něho nejspíše znamenat smrt. Osobně sítě pouštím občas přes den, abych ovcím připomenul jejich "sílu a význam", jinak je mám, hlavně v noci, vypnuté. Umožňuje mi to ale také poloha, protože není v blízkosti žádná frekventovaná komunikace, ani jiné kritické místo, kde by mohlo dojít, v případě jejich útěku, k tragédii. Zdroje pro elektrické ohradníky na ovce bývají ty nejsilnější. Vlna působí jako izolant a právě proto, pokud jsou ovce řádně zarostlé, nemusí ohradník respektovat. V dnešní době už není problém najít v nabídce zdroj ohradníku jak do běžné sítě 230V, tak na autobaterii.

Kombinovaná

U nás máme dvě pevně ohrazené pastviny pomocí kůlů a pletiva. Součástí menší pastviny, která funguje i jako zimoviště, je také zázemí ovcí. K propojení pastvin, mezi nimiž leží další, používáme el. sítě. Případně pak sítěmi ohrazujeme místa kolem domu a přilehlé zahradě, kde nám ovce též vypásají trávu.

Zázemí

Ovce jsou odolná zvířata přizpůsobená na celoroční pobyt venku. Odolnost také záleží na plemeni. Přesto budou potřebovat úkryt jednak před sluncem ve slunečných, horkých dnech, ale také před nepřízní počasí (déšť, kroupy, atd). Při budování přístřešku myslete na to, že stejně jako některá další zvířata mají ovce rádi přehled. Proto klidně může stát na vyvýšeném, rovném místě. Základní požadavek ovcí na přístřešek je ale sucho a čistota. Určitě nebudou rádi za ovčín, kde se bude držet vlhkost, bahno a bude neustálý průvan. I pro Vás by měl být do ovčína snadný přístup kvůli jeho údržbě. V zimě můžete opakovaně přistýlat novou podestýlku a jednou za čas vykydat. U nás mají ovce jednoduché zastřežené zázemí s vyvýšenou, dřevěnou podlahou, uprostřed s jeslemi na seno. To je tak chráněno před znehodnocením, stejně jako ovce před brouzdáním v bahně až po kolena. Součástí je také krmný žlab na dobroty, a nádoba na vodu. Vše se pak dá doplňovat z jednoho místa.

Naháňka

Součást, kterou budete určitě potřebovat. Je to malá ohrada, do které ovce naučíte chodit třeba pomocí pamlsků a když budete mít objednaného veterináře, nebo střihače, ovečky v naháňce zavřete. Můžete ji využít pro další potřebnou manipulaci s ovcemi. Je to zkrátka místo, kde budete moc ovečky bezpečně zaparkovat. Naháňka by neměla být velká. Ovečky by neměli mít prostor na rozběh, zároveň musí být dostatečně pevná a vysoká, aby ji nepřekonali. Určitě ale musí být bezpečná a nejlépe i zastíněná. Branka naháňky se musí ideálně otevírat dovnitř. Zabráníte tím útěku při vyvádění z naháňky. Naháňku je-li to možné, postavte jako součást zázemí pro ovce a hned vedle připravte pevnou, suchou a čistou plochu alespoň  2 x 2. Bude se hodit pro manipulaci během ošetřování, na stříhání, atd.