Pastva

Je další základní kámen úspešného chovu. Podle toho, jakou pastvu (vydatností a složením) ovcím poskytnete, velmi ovlivní jejich kondici, kvalitu vlny, masa, případně mléka a také Váš volný čas.

V opačné situaci, když nebude pastvina stíhat uživit přidělené ovce a nebudete mít pro ně žádnou další připravenou "v rukávu", čeká Vás každodenní práce navíc s dokrmováním (senem, nebo nasekáním trávy) a dost možná práce s opravováním ohrady, protože se přirozeně ovce budou chtít dostat ven na lepší.

Jak tedy zhodnotit, kolik ovcí na pastvu pořídit? Nejprve spočítejte plochu, na které se budou ovce pást. POZOR! rozhodující je ale plocha, na které je kvalitní porost v podobě travin a bylin. Nevhodná je plocha, která je z velké části zarostlá kopřivami, bodláčím, atd. Až budete mít představu o ploše, počítejte na masné plemeno cca 300 - 400 m2 na ovci. Pokud má tedy pastva 1 000 m2, raději začněte u dvou kusů ovcí.

Vydatnost pastviny ovlivní více faktorů. Jedním z nich je lokalita a nadmořská výška. Konkrétní příklad může vypadat tak, že 1 000 m2 pastviny bude víc než bohatě stačit dvěma ovcím v oblasti s dostatečnými srážkami a nižší průměrnou teplotou (třeba Šumava) a tak tak stejná pastva uživí dvě ovce na Jižní Moravě, kde je srážek velmi málo a průměrné teploty navíc daleko vyšší.

Jak se mění pastvina v průběhu pastevní sezóny? Obvykle na jaře ovce trávu spíše nestíhají. Je chladněji, vlhčeji, tráva po zimě doslova letí vzhůru. Ne vždy to tak ale musí být. Už jsme se přesvědčili, že i na jaře může být sucho a trávy poskrovnu. Jak se jaro začne překlápět do léta, kdy bude méně srážek, více horkých dnů, začne tráva dorůstat pomaleji. Pokud se Vám podaří v létě vypást plochu na drn a do toho přijdou ony suché a horké dny beze srážek, pastvina velmi utrpí a její obnova nemusí být snadná. Je to doslova nežádoucí a nezdravé pro vegetaci. Proto, pokud je to možné, rozdělte pastvinu na části, které střídejte a nedopusťte, aby ovce vypásly trávu až na drn. Raději už s předstihem přidávejte ovcím seno, nebo čerstvě nasekanou trávu. S koncem léta, jak se začne ochlazovat a přibývat srážek, začne být pastva opět vydatnější, ale už ne jako na jaře. Pást se dá až do podzimu, kdy se při celoročním chovu přechází na krmení senem.

Pokud se tedy chystáte chovat ovečky jako pomocníky s výpasem zahrady, jako její oživení, pro radost a chcete mít co nejméně starostí kolem chovu, je možná rozumnější začít s menším počtem ovcí a trávu, nedopasky, občas doseknout. Rozhodující pro Vás bude léto, kdy uvidíte, jak si pastva s ovečkami poradí.

Součástí pastviny musí být zdroj čerstvé vody a solný liz.