Potřeby a vlastnosti ovce

Při pohledu na text níže se může na první pohled zdát, že je toho hodně co ovce potřebují. Nenehte se ale mýlit.

OVCE

Ovce je stádové zvíře, proto je třeba alespoň dvou, třech ovcí, aby zvíře společensky nestrádalo!!! Jedním z nejlépe vyvinutých smyslů ovcí je čich. Například bahnice díky němu poznávají svá mláďata, beran příznaky říje samic, nebo ovce může odmítnout vodu v napajedle, není-li čerstvá. Krátké rozepře po ostříhání mohou být příznakem změny pachu, ale i vizuální změny. Stejně jako čich má ovce výborně vyvinutý sluch a stejně dobře i zrak. Ten obsáhne úhel 290°. Nemají problém vidět dobře i v noci. Při nahánění, nebo odchytávání ovci se už nejeden chovatel přesvědčil, že ovce má oči doslova i na zadku.

PASTVA, ZIMNÍ KRMENÍ

Říká se, že pastva je nejlepší ohradník. Zvažte možnosti pozemku, který budete vypásat. Raději doporučuji začít s menším počtem ovcí. Orientačně se uvádí 10 ovcí na jeden hektar, ale záleží na vydatnosti a kvalitě pastviny. V opačném případě můžete mít hlavně v horkých obdobích problém. Tráva nedorůstá a slunce naopak pastvinu spaluje. Ovce se budou domáhat potravy a tím překonání ohrady, kterou pak budou ničit. Obnova  travního porostu je pak v případě dalšího a delšího sucha komplikovaná. Lepší je, když ovce lehce nestíhají a nedopasky později doseknout. Ovce mají nejraději nižší porost 10 - 20 cm a čerstvé přírustky. Vyskytují-li se na plánované pastvě stromy, bedlivě sledujte, zda-li je neokusují. Případně jejich kmeny oploťte pletivem. Pastvu je nutné mít dobře oplocenou a zamezit tím útěku zvířat. O pastvinu je také nutné pečovat!

V zimě jako základní krmivo poslouží seno. Krmte suchým, kvalitním, neplesnivým senem! Je na chovateli, jaký zvolí způsob krmení. Tedy, jestli bude doplňovat seno do jeslí a tím omezí ztráty sena, nebo ovcím nakulí celý balík a nechá je hodovat. Jesle mohou být buď součástí ovčína, nebo mohou stát samostatně. Myslete ale na to, že v mokrých, podzimních až jarních dnech ovce poměrně snadno vyšlapou a naruší povrch pod jeslemi, kde se pak mohou po kolena brodit v bahně. Je proto lepší jesle a okolí alespoň částečně zastřešit, ideálně umístit na zpevněný povrch, nebo vyrobit stání třeba z prken. Usnadní Vám to pak následně jarní úklid hnoje a podestýlky která vznikne ztrátami z jeslí a přežvykováním. K jeslím můžete připravit žlab, nebo plastovou nádobu, kam můžete v zimě přidávat dobroty (jadrné a šťavnaté krmivo).

!!! Nezbytné jsou doplňující minerální látky, které se ovcím podávají formou lizu. Vyrábí se různé druhy a kombinace dle potřeb. Tou nejzákladnější a nejdůležitější minerální látkou, kterou ovce potřebují k životu a dobrému zdravý je sůl (NaCl), pak vápník (Ca) a fosfor (P). Orientačně - kostka minerálního lizu přijde cca na 120 Kč a třem ovcím vydrží i dva roky.

NAPÁJENÍ, VODA

Používejte čistou vodu. Největší spotřebu mají ovce v zimě, kdy jsou krmeny senem. Orientačně u masného plemene to může být denně cca 3 - 5 l vody na ovci. Zvažte umístění napajedla (nádoby), aby jej zbytečně neznehodnocovalo seno padající z jeslí, nebo ovce svými výkaly. Také si zajistěte k napajedlu dobrý přístup. Jednak ke snadnému doplňování, kontrole a v mrazivých dnech k odstranění ledu. V pastevním období, zejména pak na jaře, je spotřeba vody minimální. Velký příjem vody zajišťuje čerstvá a kvalitní pastva.

PŘÍSTŘEŠEK, OVČÍN

Ovce jsou odolná zvířata přizpůsobená na celoroční pobyt venku. Odolnost také záleží na plemeni. Přesto budou potřebovat úkryt jednak před sluncem ve slunečných, horkých dnech, ale také před nepřízní počasí (déšť, kroupy, atd). Při budování přístřešku myslete na to, že stejně jako některá další zvířata mají ovce rádi přehled. Proto klidně může stát na vyvýšeném, rovném místě. Základní požadavek ovcí na přístřešek je ale sucho a čistota. Určitě nebudou rádi za ovčín, kde se bude držet vlhkost, bahno a bude neustálý průvan. I pro Vás by měl být do ovčína snadný přístup kvůli jeho údržbě. V zimě můžete opakovaně přistýlat novou podestýlku a jednou za čas vykydat.

PÉČE O OVCE

Ovce dle plemene potřebují jeden až dvakrát ročně ostříhat vlnu a případně provést korekci paznehtů. V České republice je v současné době dostatek střihačů a pokud se na tuto činnost necítíte zodpovědní, raději ji nechte některému z nich. Střihače objednávejte s předstihem, nenechávejte vše na poslední chvíli a také se domluvte, jaké má požadavky na zřízení místa pro stříhání. Vše potřebné připravte. Drtivé většině plemen stačí střih jednou ročně.

UŽITEK

Ovčí vlna je v ČR téměř bezcennou surovinou. Je zde ale mnoho šikovných zpracovatelů, kteří se zpravováním vlny zabývají. A to buď ručně, nebo strojově. Mohou tak i z Vaší vlny vzninout třeba ponožky, svetr, vložky do bot, nebo i deky a peřiny. Velká část malochovatelů chová svoje ovce jako zdroj masa. Současně plní úlohu živé sekačky. Užitek ale nemusí být pouze materiální (maso, vlna, peníze), ale čím dál častěji se setkávám s tím, že lidé v ovcích objevují užitek duševní. Zjišťují, že jim ovce pomáhají relaxovat, odpočinout si, zpomalit. Vyjímečně pak potkávám malochovatele, který si ze svých ovcí zpracovává mléko.