Ovčí palčáky, zimní test 2020/2021

16.05.2021

    Ovčí palčáky mi už v hlavě ležely déle. Jenom už vím, že některé nápady je lepší nechat uzrát. I tentokrát se zdá, zrání nápadu přineslo svůj výsledek.

       Zadání bylo zřejmé. POUZE OVČÍ VLNA! Měly vzniknout teplé palčáky v přírodním stylu, na procházky v chladném počasí, případně na lehčí zimní aktivity jako sáňkování, ale nejvíc jsem si přál rukavice, které vhodně doplní retro styl lyžování na jasanových lyžích. Budou funkční, teplé, příjemné.

       Místo zimního vzoru v podobě vloček a jiných, jsem vybral dva typické pro etnikum Goralů, Horalů, nebo chcete-li Vrchárů. Je to Goralská rozeta, šesticípá hvězda (květina života), která v kulturách Karpat, od Podhalaňska přes Bieszczady, Ukrajinu až po Rumunsko vykonává magicko - ochrannou funkci. Druhým symbolem je Goralská parzenica. Je to vzor ve tvaru srdce tradičního řemesla charakteristického pro dekorativní umění horalů, často vyšívaná na přední horní straně kalhot. Tam plnily zpevňovací funkci a chránili látku před roztřepením. Původně měl tento symbol jen pár smyček, které moderní ševci postupně rozšířili.

       Vznikl tedy první pár rukavic z vlny našich metrákových skopečků Čoudy a Mňam ňama, se kterými jsem během zimního období projel několikrát Orlické hory, Králický sněžník a brouzdal Vysočinou. Měl jsem tak spousty příležitostí rukavice dobře otestovat v různých podmínkách, najít slabá místa a navrhnoout vylepšení. Vše je, zdá se, vyřešeno a tak v zimě bude prvních několik párů k dispozici k prodeji. Níže přidávám fotografie ze zemních toulek.