Rozhovor o stříhání ovcí pro JaDoLi

05.07.2022

   K práci střihače patří cestovaní a poznávání. Krajiny, lidí a všeho kolem. Viera Kranz vybudovala www.jadoli.cz s certifikátem Beskydské regionální značky a je místním vlněným sluníčkem, které potkáte třeba ve Valašském muzeu v přírodě, nebo dalších kulturních akcích. Mě pozvala k nim do JaDoLi, na kopec, samotu s nádherným výhledem na okolní vrcholky. Slíbil jsem již dříve rozhovor pro její on-line kurzy zpracování ovčí vlny.

    Valašskou část Beskyd navštěvuji, co by střihač ovcí, dvakrát až třikrát do roka a vždy jsou to alespoň dvoudenní výlety. Pak jsou to cesty do přírody a za kultruními akcemi. Tento kraj je po všech těchto stránkách krásný a štědrý. Na své si přijdou jak zájemci o běžné turistické atrakce, tak zájemci o kulturní vyžití, klid v přírodě a krásné výhledy na místní krajinu. Nabízím tipy na návštěvu lokalit uvedených bodů, však zkuste vygooglit následující: Pozorovatelna Durch, zvonice Soláň, Valašský Balaton, galerie soch v Pluskovci, Statek U Rajmunda, horský hotel Portáš, přírodní rezervace Makyta a další již určitě objevíte sami.

    Viera Kranz a její práce je místní, velmi žádaný artikl. Zabývá se tradičním zpracováním ovčí vlny, nabízí také hotové produkty, jak ručně vyrobé, tak strojové, vše ale z naší České ovčí vlny. Případným zájemcům nabízí také kurzy zpracování ovčí vlny. Kurzy nabízí buď osobní, nebo on-line. Ale nejen pro tyto příležitosti vznikl rozhovor níže.