Střiž oveček 2O18

18.06.2018

Čoudu a Mňam ňama nám každý rok stříhá profík Vojta Lněnička. Ale už chvíli jsem přemýšlel nad tím, že se to naučím také. Měl jsem proto letos na jaře navštívit kurz střihačů, ale ještě den před zahájením se při kontrolním telefonátu organizátorovi ukázalo, že jsem byl vytroušen ze seznamu přihlášených.

Ukázka stříhání oveček v roce 2017. Stříhá Vojta Lněnička.

Přeskočil jsem tedy rovnou ke koupi základního strojku a s tím co jsem měl nakoukáno od Vojty Lněničky - vypadalo to jednoduše :-) , se sebevědomě vrhnul na Čoudu, který je téměř stejná váhovka jako já 95+ .

                              První pokus o posazení Čoudy                                             Druhý, úspěšnější

Čouda versus Já "střihač amatér" 1:0. Ten den jsem ho vrátil hned do ohrady a až ten další jsem úspěšně ostříhal Mňam ňama, následně Roztomilku a zápasník Čouda mě nakonec "podlehl" také :-)

Vyzkoušel jsem si nový strojek se zabudovaným motorem na svých ovečkách. Ač mě stříhání maximálně baví a přináší i při fyzickém vytížení bezvadný relax, nebyl jsem ale na začátku se svou prací spokojen a poprosil o lekce Vojtu Lněničku. Měl jsem štestí, Vojta souhlasil a tak vždy, když příjde sms na můj telefon "V sobotu 30ks Vysočina", nebo třeba "Jeseníky cca 100ks", nebo jiná podobná, jen se raduji, protože je to ta nejlepší lekce. Aby se z člověka stal střihač oveček, musí stříhat, stříhat a zase stříhat. Nejlépe pod dohledem někoho zkušeného, od koho může občas i opisovat, nebo mu sám poradí když vidí špatnou techniku. V tu dobu už jsem ale měl od Vojty koupený závěsný strojek s bovdenovým náhonem. Je to jiná liga :-) . A také jsem rád, že jsem se za toho půl roku něco naučil :-D. Níže je video z podzima 2018 ;-) .


Druhé stříhání Roztomilky v roce 2018. Můj nový level ve stříhání :-)

Další možností, jak se dá tato práce naučit je navštívit Kurz střihačů ovcí, který organizuje Česká asociace střihačů ovcí, respektive Vlasmil Bischof. O informace ohledně kurzu lze též napsat na Svaz chovaletů ovcí a koz.