Tip na dovolenou v "Gorálii"

22.08.2022

Tradice, kultůra, archytektura, zábava, výborná gastronomie a to vše v podhůří Vysokých Tater. Na Polské straně, v regionu Podhalaňska (Podhalí, Podhale,..), které se nachází v Malopolském vojvodsví, se místní svérázná Goralská kultůra přelila do turistického ruchu.

Jedním z hlavních rysů, který najdete téměř všude a na všem je symbol Goralské parzenice. Ta zdobí nejen krojové nohavice místních Goralů, kde má i praktickou funkci. Goralové též nosí svoje typické klobouky zdobené "mušlemi" a jsou-li svobodní, i perem. Spatřit je můžete během hojných kulturních akcí. Samotné kloubouky jsou k zakoupení "na každém rohu."

Turistickým centrem a asi nejznámějším bodem regionu bude město Zakopane. Nachází se v něm mnoho možností ubytování, až se při projíždění autem a pohledem ven může zdát, že Zakopane je jeden obrovský hotel naležato. Uprostřed ale najdete také hlavní třídu plnou jak různých obchůdků se suvenýry, tak nákupním centrem. Jeho součástí je stylová restaurace, pivovar Góralski Browar, který Vám ze své zahrádky ne střeše nákupního centra nabídne nádherný výhled na okolní hory. Doporučuji!

Zakopane je také výchozím bodem pro několik místních turistických tras. Ale vzhledem k tomu, jak velké množství lidí jsme v Zakopanem potkali, jsme na ně raději nevyráželi. A nakonec, ubytování v centru, nebo jeho těsné blízkosti, rozhodně nepřinese pohodu a klid k odpočinku. Pokud Vám ale nevadí celodenní hlomoz, tak možnosti ubytová jsou opravdu bohaté. Pokud máte raději klid, zvolte ubytování mimo centrum dění. Níže uvádím pár typů.

Tip na ubytování:

HOTEL ZAWRAT - nachází se v obci Białka Tatrzańska asi 20 minut od centra Zakopaneho. Leží přímo na úpatí malé sjezdovky, okolní zeleň vypásají kravky, ovce a ze zahrádky restaurace dohlídnete až na vrcholky Vysokých Tater. Necelé čtyři kilometry odtud je velký termální komplex TERMA BANIA, kde si na své přijdou hlavně děti díky bohatým atrakcím.

HOTEL TOPOROW - stojí též v obci Białka Tatrzańsk, ovšem v samotném centru. To ale není oproti Zakopanemu nijak rušné. Jedná se o krásný stylový hotel s bohatým vybavením a restaurací, která Vám nabídne místní speciality.

* ubytování je snad v každé dědině okolo Zakopaneho opravdu nepřeberné množství, různých vybavení i kvalit.


Tip na turistické body a rekreaci:

Původní, dřevěné pastýřské chalupy se nacházejí mezi obcí Jurgów a hranicemi se Slovenskem, přímo u hlavní cesty vedoucí na Slovensko. Horalové zde svá zvířata pásli až do 80. let 20. století.

Muzeum Ždiarsky dom - v obci Ždiar leží nedaleko Jurgówa. Jedná se historické místo v místních Belianských Tatrách. Přesto, že zde již stojí nové domy, které původní "skanzen" a atmosféru výrazně ruší, nabízí toto místo mnoho turistických tras, kde nebudete jak na Václáváku.

Terma Bania - velký termální komplex v obci Białka Tatrzańska nedaleko Zakopaneho.

Terma Bukowina - velký termální komplex v obci Białka Tatrzańska nedaleko Zakopaneho.

Góralski browar - restaurace, pivovar uprostřed Zakopaneho s výhledemna Vysoké Tatry.

Mořské oko - největší pleso ve Vysokých tatrách.

Papouškárna v Zakopanem - v ní máter možnost přijít do přímého kontaktu s různými druhy papoušků, nakrmit je.

Procházka pro všechny - (viz odkaz) trasa nabízí nádherné výhledy na Vysoké Tatry, není náročná, cestou nasbíráte výborné maliny, projdete kolem koupacího komplexu Terma Bania a cestou zpět obcí Białka Tatrzańska na hotel Zawrat můžete pořídit nějaký hezký suvenýr.

Některé body výše zanesené do mapy