Filmy a dokumenty s ovčí tématikou

26.01.2019

Máte rádi ovce? Chtěli by jste si zpestřit sledovaní Vašich stálých pořadů filmem, nebo dokumentem z prostředí chovu ovcí? Máme pro Vás tipy v této rubrice. Film Berani (v Islandském originále Hrútar), dokument Závislost na ovci (v Anglickém originále Addicted to Sheep), Poslední Horalé a další....


Addicted to Sheep (2015), Dokumentární, Velká Británie, 86 min

Obsah: Intimní portrét jednoho roku v životě farmářů Tom a Kay Hutchinson, kteří se pokoušejí chovat dokonalé ovce. V prostředí dešťů, blesků a sněhu je vidíme, jak se opírají o úžasnou krajinu severovýchodní Anglie. Svědčí to tvrdé práci, kterou zvládají. Krásný film poskytuje pohled na minulost, současnost a budoucnost způsobu života, který je daleko od špičkového technického ruchu moderního života, který nám umožňuje všechny prožitky života na farmě, aniž by znečišťovali životní prostředí.


Hrůtar (2015), Drama, Island, 93 min

Obsah: Kiddi pije a rád střílí. Gummi nepije a nestřílí. Zarostlí jsou oba stejně. Kiddi a Gummi jsou bratři, kteří spolu už 40 let nepromluvili ani slovo, a jediné, co oba sdílejí, je láska k ovcím. Jednoho dne Gummi pojme podezření, že Kiddiho výstavní beran je nakažen smrtelnou klusavkou. Nad rodinným plemenem ovcí, životní pýchou obou bratrů, se začnou stahovat mračna. Film citlivě vypodobňuje bratrské pouto, které i po desetiletích vzájemných neshod zůstává silné. Nechybí mu nic, co mají fanoušci islandských filmů rádi: syrové prostředí, ironie a absurdní humor, umně vklíněný do žánru dramatu.