Lyžařské, retro intermezzo

20.02.2020

Poslední aktualizace článku 6.1.2021


Jasanové lyže, bambusové hůlky, nebo jedna silnější dřevěná tyč, staré šněrovací kožené lyžáky. Ne nemusíte kvůli nim nutně do muzea. Při troše štěstí je potkáte i na svahu. V poslední době získávají velkou oblibu.

Stál jsem takhle před pár lety, poslední lednový týden, v pátek, nemajíc lyžařskou výbavu, na dolní stanici lyžařského vleku v Deštném v Orlických horách a vyhlížel mezi hrstkou lyžařů mířících v rychlých carvingových obloucích dolů svoji ženu s kamarády a dětmi. Jeden lyžař na svahu upoutal moji pozornost. Jel jednak pomaleji, elegantně a také používal telemarkový oblouk. Byla to velmi hezká podívaná. Navíc, jak jsem po jeho dojezdu zjistil, jel na dřevěných jasanových lyžích bez hran a se starým vázáním.... Nádhera, nostalgie, zážitek, nadšení a pro mě krásná inspirace, když jsem si za další dva roky pořizoval svoji sjezdou výbavu. V antikvariátu, bazaru a třetí lyže z půdy :-) . Dají se ale také pořídit nové, vyrobené u nás, v podhůří Orlických hor www.jasanky.com


Níže jsou repasované z bazaru. Před a po renovaci.  Ač vypadali na první pohled hodně za svým zenitem, skutečnost nebyla zdaleka tak zlá. Pod rzí jsem dokonce objevil název české značky vázání Holub.


Lyže, které vydala jedna půda jsou krásným artiklem možná někde z první republiky. Navíc, na to dobu, s perfektním vázáním, které lze snadno a přesně seřídit štelovacími šrouby zespoda vázání. I tyto lyže na první pohled nevypadaly zrovna ve formě, ale výsledek z renovace je úžasný :-) . Ve videu níže na sjezdovce v Novém Městě na Moravě.


Lyže z antikvariátu byly už při pořízení ve velmi zachovalém stavu a prakticky stačilo dodat nové řemínky a více opečovat skluznici. Byla to první zkušenost jak s nákupem, tak na svahu, kde mi hodně pomohlo vázání kandahár s lankem přes patu, kterou lze přitáhnout.


Kožené lyžáky jsou úžasné už v tom, že se obouvají lehce jako běžné boty a také se v nich jako v běžných botách chodí. Na první pohled zašlé, ale po opakované kosmetické kůře jsou téměř jako nové :-) .


Samotná jízda na jasanových lyžích bez hran, s vázáním s volnou patou je velkou zábavou. Jak říká moje žena, každá mulda je pak černá sjezdovka. Člověk se zkraje párkrát vykoulí, než přijde na tu správnou techniku. Je to opravdu jako když se učíte znovu lyžovat. Lyže jsou určené do přírodního prašanu a na přemrzlém umělém sněhu jsou téměř neřiditelné. Pokud je alespoň trochu sníh měkčí, dá se už hezky svézt :-) . I tak je řízení daleko pomalejší než na nových lyžích s hranami. V prvním videu níže od času 11:51 je ukázka nácviku telemarkového oblouku.

Pokud už Vás jízda na dřevěných lyžích oslovila a máte třeba nějaké i k dispozici je důležité ještě před tím než se vydáte na svah vědět, jak dřevěné skluznice udržovat. I díky absenci kovových hran, jsou více náchylnější k opotřebení hlavně na umělém sněhu, který má v tomto případě vlastnosti brusného papíru. Článek s postupem jak na to a radami s postupem najdete na stránkách výrobce jasanových lyží z Orlických hor www.jasanky.com

Článek z www.jasanky.com o údržbě dřevěných lyží otevřete v novém okně kliknutím zde. 


Nejen u nás se také konají různé závody v historickém lyžování a v dobových kostýmech.


Nádherné video z www.jasanky.com se spousty krásných záběrů z volného lyžování na jasanových lyžích v Norsku. Doslova bych jej nazval jako Jasankový koncert.  


Z historie lyžování u nás. Záběry mnohdy pořízené ještě kamerou poháněnou ručně kličkou....

autor článku: Martin Kopecký