Rozhovor pro Fler MAG

18.02.2020

Snažíme se naše výrobky nabídnout všem, ale především zájemcům o ruční výrobky a autorskou práci a v tomto směru je v povědomí známý fler kreativní svět, kde jsme od konce roku 2019 nováčky. Dostali jsme také dotazník pro rozhovor do internetového magazínu fler MAG. Dočtete se v něm o našem příběhu, jak naši práci vnímáme  a jak a kde naše výrobky vznikají. 

Jaký je příběh vaší tvorby?
Byl to pro mě "hřích", když jsem vlnu ze střiže našich oveček likvidoval. Cítil jsem potřebu ji příště přeměnit v něco užitečného. Však vlastní produkce z ovčí vlny měla dříve svoji tradici. Beskydy, Valašsko, tam to kdysi vše u nás začalo. Ovčí vlnu už dávno používali naši předkové k výrobě oděvů. Je to přírodní, v půdě rozložitelný, obnovitelný materiál s dodnes nepřekonanými vlastnostmi. Ovčí vlna je poměrně jednoduchá na základní zpracování, které lze snadno zvládnout i v domácích podmínkách. A nemusí to být nutně merino vlna dovezená z Austrálie či Nového Zélandu. Může to být i vlna z oveček vhodného plemene chovaných u nás v České republice. 

Slovo dalo slovo a s mojí ženou jsme se rozhodli zkusit vyrobit bederní pás, vložky do bot a pouzdro na mobilní telefon. Následovalo samostudium, pokusy a samotná prvotní výroba. Ze všech těchto funkčních výrobků jsme byli nadšení. Nejvíc z toho, že jsme je dokázali vytvořit svépomocí, z vlastních zdrojů (vlny našich oveček) a ručně bez použití nějakých moderních zařízení. Také dodnes zůstalo u toho, že vlnu nijak nebarvíme. Používáme světlou, ta je dostupná nejvíce, a tmavou z černých oveček Zwartbles. Při výrobě si vystačíme se základními pomůckami jako česací kartáče, plsticí jehly a šlapací šicí stroj. A samozřejmě naše, dohromady čtyři, české ruce :-D. To vše umocnilo naši radost z práce s ovčí vlnou a po úspěšném odzkoušení našich výrobků kamarády vznikl impuls k zamyšlení, co dál...

Věděli jsme, že večery, když už děti spí, můžeme společně trávit relaxací s ovčí vlnou v pracovně. Tvořit, vyrábět, vymýšlet, povídat si, být spolu. Někdo relaxuje u televize. My televizi sice máme, díváme se na ni, ale "nepouštíme ji" :)). A takto naplněný čas nám přišel smysluplný.
Ovečky chováme od roku 2013. Na Vánoce v roce 2017 jsme si dali s ženou Hankou pod stromeček krásný společný dárek a založili jsme si ještě v tu dobu zatím neoficiálně rodinnou dílnu, firmu. Říkali jsme si, že když přeměníme vlnu z našich oveček a udáme výrobky, bude to perfektní. Hned následující rok už jsme měli pro velký zájem vlastní vlny málo a sháněl jsem další u kamaráda střihače. Postupně jsme naši skromnou nabídku doplnili o další produkty, ale hlavně služby stříhání oveček a za mě exkluzivní nabídku, kdy chovatelům nabízíme zpracování vlny z jejich oveček a výrobu některého z našich výrobků. Stejně jako mohou mít třeba pálenku z vlastních jablek, mohou mít vložky do bot, bederní pás, atd. z vlastních oveček. Je to krásný funkční dárek nebo upomínkový předmět. 

Chtěli jsme o sobě dát víc vědět lidem a jedním z doporučovaných kanálů byl Fler. Někteří naši kamarádi jej už využívají jako hojné prodejní místo, a tak jsme se přidali a stali se nováčky.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?
"Zavírám za sebou dveře." Jdu si odpočinout od starostí běžných dní a shonu rodiče dnešní doby. Vypínám a někdy bych čas strávený v dílně mohl považovat skoro za meditaci :).
Tvoříme s radostí, i protože víme, že třeba vložky do bot, plstěné ovečky, pouzdra na mobil až jednou doslouží, i kdyby je jejich majitelé vyhodili na kompost, zahrabali do země, nijak to přírodě a životnímu prostředí neuškodí. Stejnou radost máme, když na výrobky upevňujeme štítky z recyklovaného papíru pomocí jutového provázku. Nejsme žádná fabrika, která zabetonovala velkou plochu, ale obyčejný rodinný domek na takové trochu samotě. Prostě příroda a ruční práce! 

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?
Pokud člověk dělá to, co mu dává smysl, co ho baví a naplňuje, nabízí mu nové cíle a energii, dělá to rád a to vše společně ho činí šťastným, výsledky na sebe nedají dlouho čekat. Tou největší motivací pro nás jsou spokojení zákazníci.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?
Naše cesta a filozofie rodinné ruční dílny nás sice omezuje v kvantitě zhotovených výrobků, ale nijak neomezuje v individualitě a pečlivosti. Nebyl to prvotní záměr, ale nějak samo se stalo, že jsme prý propojili starou tradici s moderním stylem :).
Při tvoření si v dílně na počítači pouštíme jako kulisu hudbu, rozhovory, tematické pořady, ale někdy si odlehčíme scénkami Felixe Holzmanna, bačovskými vtípky Zdeňka Izera a jinými veselými pořady. Žena si ráda pustí nějaký ten romantický film. K tomu nesmí chybět káva nebo dobrý čaj.
V dílně nás sem tam doprovází naši čtyřnozí kamarádi. Kočka Tatami, kocourek Čiliak a jorkšír Daffy. Rádi chodí kontrolovat kvalitu vlny. Už si děláme legraci, že to jsou manažeři kvality. Vlnu musíme mít uzavřenou v krabicích, jinak se jsou schopni do ní zahrabat tak, že je snadno přehlédneme. Ale hlavně nechceme, aby s ní po čištění přicházeli do kontaktu. Mají už svoje volavky (krabice s vlnou určené pro ně).

Kde vaše věci vznikají?
Samo sebou, hned v prvopočátku, je to na pastvě :). Ovečka spásá louku, pastvinu a dorůstá jí vlna. Používáme vlnu z oveček, které se pasou na čistých pastvinách a zahradách. Není tak zatížena látkami z postřiků atd. Je velká výhoda, že jako střihač vidím, kde se ovečky pasou, a mohu si vybrat. Po střiži vlnu ručně pereme u nás doma na samotě v Lazaretě, jak se jmenuje místní nádherná osada s hospodářskou historií. Dál pak sušíme dle počasí buď doma na sušáku, nebo venku na louce.
Finální výrobky vznikají po večerech v naší útulné podkrovní dílničce. Většinou co vyrobíme, hned prodáme. Jenom před Vánočním Fler kreativem tvoříme "větší zásoby". I tak není třeba velkých skladovacích prostor.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?
V současné době máme fotografie, které vznikaly ještě před registrací na Fler, takže speciálně pro Fler teď budeme fotit v jiném stylu ;). S focením si vystačíme sami. Současná technika nabízí kvalitní výsledky už s obyčejnými uživatelskými znalostmi. Ale bez nápadu to také nejde.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Líbí se mi, že je v širokém povědomí lidí. Těch, co nabízí, a hlavně rádi kupují autorské výrobky. Téměř každý kreativec Fler zná a lze na něm dohledat spousty zajímavých výrobků, věcí a určitě inspirací na dárky. Vybrat si.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?
Nebát se jít svou cestou. Realizovat svoje nápady. Být sám sebou. Protože jaké si to uděláte, takové to budete mít :).

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Vést šťastný a spokojený život :)

A váš veliký sen? :-)
To je tajné ;-)