Péče o zdraví ovcí - přípravky

Může se stát, za dobré souhry okolností, že Vaše ovečky nebudou potřebovat zásadní zdravotní péči. Stane se ale, že je třeba občas ovcím pomoci.

Pokud nějaké potíže nastanou, určitě je dobré se poradit s Vašim veterinářem. Často ale, co by střihač ovcí, navštěvuji místa, kde je pro malochovatele problém odbornou pomoc sehnat. Na druhou stranu se setkávám s poptávkou po přírodních produktech. Nejčastěji je to odčervení. Běžně je třeba také ošetření paznehtů, ale také dezinfekce na otevřené rány, nebo přípravky na kožní červy od much, či ovčí kloše. Přípravky níže lze volně sehnat na eshopech s chovatelskými potřebami, nebo přímo u výrobců.


Přírodní odčervení

PARACLEAN PELLETS - Granule pro odčervení.Přírodní odčervení z více než 10 druhů bylinek. Doplňkové BIO krmivo PARACLEAN na léčbu motolice jaterní, motolice bachorové a střevních hlístů pro skot, ovce, kozy, koně. Přispívá k vyrovnanému vnitřnímu prostředí zvířat díky extraktům z 10 rostlin známých jejich odpuzujícím účinkem na vnitřní parazity. Je použitelný v EKOLOGICKÉM ZEMĚDĚLSTVÍ. Ovce a kozy dávkování 15 g denně 6-10 dní. Při troše štěstí se Vám podaří sehnat balení 1 kg za cca 600 - 700 Kč. 10 kg balení vyjde v současné době na cca 5 700 Kč. Pokud jste malochovatel a máte další chovatele v okolí můžete se s nimi podělit.


KŘEMELINA - Křemelina pro zvířata je určená pro čtyřnohé domácí mazlíčky, koně a hospodářská zvířata. Tato křemelina se v jejich těle chová podobně jako křemelina pro lidi v lidském organismu.

Křemelina pro zvířata. Vhodná pro čtyřnohé domácí mazlíčky, hospodářská zvířata. Čistý přírodní produkt vysoké kvality. Nepřidávají se do ní žádné konzervanty, barviva nebo ochucovadla.

  • příznivě působí na stav kůže, kvalitu srsti a její lesk
  • napomáhá zbavování vnitřních a vnějších parazitů
  • pomáhá udržovat správnou činnost trávící soustavy
  • usnadňuje pravidelné vyprazdňování
  • podporuje tvorbu kolagenu
  • doplňuje léčbu kloubů a kostí
  • přispívá k pevnosti a pružnosti cév
  • zlepšuje celkovou imunitu
  • dodává vitalitu

Vnitřní užití - Protože je křemelina nerozpustná a v tekutině se rychle usazuje, doporučujeme ji zamíchat zvířeti do krmiva. Křemelina pro zvířata od firmy Vitatrend je bez chuti a bez zápachu, takže neovlivní jeho obvyklou chuť. Nadměrné množství tělo vyloučí.
V průběhu dne zabezpečte zvířeti přístup k čisté vodě. Křemelina je absorbent, proto nedostatek tekutin může způsobit zácpu.

Vnější užití - Poprašte křemelinu do srsti zvířete a rovněž i místa, kde váš mazlíček přespává. Aplikujte každý třetí až čtvrtý den po dobu 2 – 3 týdnů. Vhodné též do králíkáren, kurníků, stájí apod.

Doporučujeme užívat 2 měsíce a pak 14 dní pauzu.

Paznehty ovcí (celý článek podrobně zde)

Základním ošetřením je správné zastřižení. To Vám může provést střihač během střiže, paznehtář, ale také to v akutním případě zvládnete svépomocí. Vnější stěna roste a stáčí se pod pazneht. Přerostlé paznehty lze dobře zastřihnout ostrými zahradnickými nůžkami. Na obrázku níže je dobře zřejmé "co musí pryč". Nemusí to ale být příčinou kulhání ovce. To může mít při déle trvajících potížích spíše na svědomí hniloba paznehtů, zánět žláz, nebo onemocnění kloubů.

V případech, kdy jsou ovce vystaveny dlouhodbě vlhké, mokré půdě, navíc znečištěné, může snadno dojít ke vznikům hnilob paznehtů, zánětům žláz, atd. Je proto, nutné dbát na to, aby ovce nebyli nuceny pobývat, hlavně v zimních měsích, v mokrých, bahnitých podmínkách. Místa k napájení a krmení je nutné buď měnit, nebo přizpůsobit zpeněním ploch, či zastřešením. V případech, kdy dojde ke vzniku hniloby je nutné paznehty zastřihnout a ošetřit. Osvědčil se mi velmi přípravek KLAUSOL. Paznehty se pak nijak nebandážují.

KLAUSOL  je čistící roztok na paznehty na kyselé bázi. Dezinfekční roztok na dezinfekci paznehtů, kopyt a zrohovatělé kůže od firmy Schopf. Klausol je hotový čistící roztok na kyselé bázi na nemoc hniloba paznehtů pro u ovcí a hovězího dobytka a hniloba kopyt u koní. Klausol je vynikající produkt pro akutní potíže. Má dezinfekční i hojivé vlastnosti, aplikuje se přímo na postižený pazneht (vyšumí hnis a pod.) – účinkuje i při nízkých teplotách! 


DEZINFEKCE

Mějte doma připravený dezinfekční sprej. Především, pokud se chystáte své ovce stříhat svépomocí, kdy může dojít k poranění. Rány je nutné dezinfikovat. Při správně vytvožené ohradě a bezpečné pastvě dojde ke zraněné vyjímečně. Přesto k němu může dojít právě o nevhodně vytvořenou ohradu, nějaký cizí ostrý předmět na pastvě, nebo při návštěvě cizího psa. Je lepší jej nepotřebovat vůbec, ale samozřejmě ve chvíli, kdy k nějakému problému už dojde, bude se Vám obratem hodit. Na trhu jsou k dispozici volně prodejné.