Ruční zpracování vlny v domácích podmínkách

06.07.2018

Zpracovat ručně vlnu v domácích podmínkách není nic složitého.

Pokud máte zdroj ostříhané syrové potní vlny, stačí ji snadno ručně vyprat, usušit a vyčesat. Každý z těchto kroků má svoje nepsané zásady, které je třeba dodržet.

Zleva vlna: ostříhaná, vypraná, vyčesaná
Zleva vlna: ostříhaná, vypraná, vyčesaná

Nejprve je třeba vlnu přebrat. Z vlny je třeba vybrat nečistoty a silně znečištěné kusy vlny.

Praní (namáčení) provádíme ve vodě o teplotě cca 25-30 °C. Délka namáčení cca na 1hod, opakovaně 1-2x do čisté lázně dle potřeby. Vlnu stačí občas jemně promnout. Vlna má díky lanolinu samočistící vlastnosti, pokud ji ale chceme zbavit typické ovčí vůně, můžeme použít speciální šampón na praní vlny. Pokud je vlna silně znečištěná, lze do první lázně použít místo šampónu sodu.

Vlnu nijak neždímeme. Sušení vlny je vhodné v polostínu. Stačí k tomu klasický sušák na prádlo a pokud sušíte menší kousky vlny, lze jej položit na síťku. Třeba pokud máte k dispozici zbytek perlinky.

Vyčesávání lze provádět několika způsoby, záleží jaký nástroj máte k dispozici. My pro naše účely, kdy zpracováváme malé množství vlny používáme česací hřebeny. Pro větší množství vlny se už používají různé strojky, ale i ty mohou být stále ručně poháněné. Česání hřebeny má svoji techniku, po které zvnikají hotové česance. Ty se používají pro finální zpracování do hotových výrobků mokrým, či suchým plstěním, nebo předením a dále pletením.

Při letošním zpracování jsme pořídili pár záběrů a sestříhali pro Vás krátké video níže.


1. Stříhání ovečky


2. Příprava vlny - praní, česání 


3. Plstění - suchou technikou (ukázka naší plstící sady s mini, nebo megaovečkou)

4. Praní hotových výrobků z ovčí vlny - úkázka vložky do bot