Vlákno NOBELIS - blog a aktuality

Možná jste o rituálu koupání oveček již zaslechly. Já osobně jsem se o této činnosti dozvěděl od pána původem z Valašska, který mi vyprávěl, jak ovečky před střiží proháněli potokem aby je zbavili nečistot. Po oschnutí pak ostříhali.

Na rok 2018 kdejaký chovatel asi jen tak nezapomene. Kde kdo na začátku tohoto roku nemohl tušit, jak teplé a suché počasí s nedostatkem srážek zkomplikuje vytvoření zásob krmiva, sena na zimní období.

Stříhání oveček je sice těžká práce, ale také zároveň způsob, až meditace, jak si mentálně odpočinou. I pro to jsme se na zahájení nové sezóny moc těšili.

Máte rádi ovce? Chtěli by jste si zpestřit sledovaní Vašich stálých pořadů filmem, nebo dokumentem z prostředí chovu ovcí? Máme pro Vás tipy v této rubrice. Film Berani (v Islandském originále Hrútar), dokument Závislost na ovci (v Anglickém originále Addicted to Sheep), Poslední Horalé a další....

Na některých našich obalech najdete nápis mazlené ovečky. A že jsme na sebe zvyklí, se můžete přesvědčit v našem videu.

Čoudu a Mňam ňama nám každý rok stříhá profík Vojta Lněnička. Ale už chvíli jsem přemýšlel nad tím, že se to naučím také. Měl jsem proto letos na jaře navštívit kurz střihačů, ale ještě den před zahájením se při kontrolním telefonátu organizátorovi ukázalo, že jsem byl vytroušen ze seznamu přihlášených.